بهترین فرصت برای خرید میلگرد و آهن

ایران آهن: نخستین روز هفته در بازار آهن و فولاد داخلی با ثبات قیمت روز اهن الات در غالب زیرمجموعه‌های بازار اهن همراه بود و شماری از مبادی فروش هم به کاهش قیمت آهن کیلویی اقدام کردند. قیمت دلار در ابتدای روز گذشته در کانال 48 هزار و 800 تومانی شروع به فعالیت کرد و تا انتهای روز کمی کاهش داشت به طوری که قیمت دلار در پایان روز 48 هزار و 650 تومان مبادله شد.

 

iranaha

 

تحلیل روز بازار آهن و فولاد

 

با فروکش کردن هیجان کوتاه مدت افزایشی که عمدتا یک روز در هفته شاهد آن هستیم، قیمت روز میلگرد در اغلب مبادی فروش به ثبات قیمت همراه بود ولی تعداد زیادی از شرکت‌ها هم حدود 100 تا 200 تومان کاهش قیمت داشتند.

طبق آمار قیمت میلگرد آجدار با وزن استاندارد، قیمت‌های پیشنهادی در حدود ۲۳ تا ۲۳.۲ هزار تومان قرار دارد. در صورتی که حداکثر پیشنهاد قیمت تا ۲۴ هزار تومان می‌رسد، اما شرایط بازار و شرایط روانی ناشی از اخبار سیاسی باعث شک و تردید خریداران شده است.

قیمت روز تیرآهن در شماری از کارخانه‌ها ثابت اعلام شد به عنوان مثال قیمت روز آهن فایکو، قیمت تیرآهن ظفربناب و ماهان تغییری نداشتند اما قیمت روز تیرآهن اصفهان، فولادیزد بین 10 تا 80 هزار تومان کاهش داشتند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی، قیمت ناودانی اروپایی و قیمت سپری عمدتا ثابت بودند. قیمت پروفیل آهنی، قیمت پروفیل سبک و قیمت پروفیل در و پنجره نیز در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد همچنین قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربست، قیمت لوله صنعتی و سایر لوله‌ها هم بدون تغییر عرضه شدند.

قیمت ورق سیاه نیز غالبا بدون تغییر عرضه شد اما قیمت ورق آهن فولاد مبترکه افزایش 300 تومانی داشت و قیمت ورق سیاه اکسین هم در برخی ضخامت‌ها کاهش 400 تا 500 تومانی داشت. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق گالوانیزه رنگی و قیمت ورق روغنی در اکثر مبادی فروش با کاهش قیمت 300 تومانی همراه بود.

شرایط بازار به دلیل این جو منفی و نگرانی‌هایی که از اخبار سیاسی در بازارها پدید آمده، کمی پیچیده شده و معاملات به نوعی متوقف شده است. صنایع فولادی نیز به دلیل بنیاد ریالی معاملات آهن اسفنجی و حمایت‌هایی که از سوی معاملات شمش در بورس کالا صورت گرفته، با فشار مواجه هستند. این فشار روانی و فشار مرتبط با مواد اولیه، بازار را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

 

 

گزارش معاملات بازار بورس

 

گزارش‌ها از معاملات بورس کالا حاکی است دیروز در تالار صنعتی و حراج باز بورس کالا، از یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۱۴۷ تن محصول فولادی، ۷۱۳ هزار و ۴۴۰ تن از محصولات عرضه شده معامله شدند.

از جمله، ۶۱ هزار و ۷۶۰ تن شمش بلوم به فروش رفت که معادل ۳ هزار و ۶۲۰ تن است. قیمت میانگین موزون این محصول ۲۰۱ هزار و ۵۹۷ ریال بود که با افت ۸٫۱ درصدی نسبت به قیمت پایه همراه بود.

همچنین، ۷ هزار و ۳۶۰ تن تیرآهن به قیمت ۲۷۷ هزار و ۳۹۵ ریال به فروش رسید که نشان از رشد ۳٫۵ درصدی قیمت این محصول دارد. در زمینه میلگرد، ۴ هزار و ۱۱۴ تن میلگرد ساده صنعتی و ۳ هزار و ۷۵۰ تن میلگرد آلیاژی به فروش رسیدند. آهن اسفنجی نیز حدود ۱۶۱ هزار تن از این محصول عرضه شد که حدود ۷۸ درصد آن به فروش رسید.

 

 

امروز نیز حدود ۲۱ هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل ۲۱ هزار تن آهن اسفنجی بریکت با قیمت ۱۲۶ هزار و ۴۹۰ ریال در بورس کالا عرضه می‌شود. خبر دیگری که از برخی منابع منتشر شد احتمال تعطیلی برخی شرکت‌ای بزرگ فولادی است.

به این صورت که براساس شنیده‌ها به دنبال تشدید قطعی و محدودیت مصرف برق تولید برخی واحدهای فولادی بزرگ متوقف شده و در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند. گویا عباس علی‌آبادی وزیر صمت طی جلسه‌ای با مدیران این شرکت‌های بزرگ، مدیریت بحران قطعی برق را درخواست کر، البته قابل ذکر است در شرایطی فولادسازان با بحران برق مواجه هستند که طبق اظهار وزارت نیرو محدودیت مصرف برق در برخی کارخانه‌ها از هفته سوم مرداد کاهش خواهد یافت. گویا تعطیلی این واحدها در هفته جاری و هفته بعد هم ادامه خواهد ادشت.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی